Méně než 1% osob má dostatek vitaminu D z obvyklé české stravy

I kdyby někdo tvrdil, že už vaříme lepší pivo a že se Praha nevyrovná Krakovu, i tak bude muset souhlasit, že něco se sousedům povedlo mnohem lépe. Zdravotnictví,“ míní autorka obsáhlého příspěvku na webu stanice.

Zatímco Polsko v žebříčku předstihlo Albánii – a také Bulharsko, Černou Horu a Rumunsko a skončilo páté od konce, Česko těsně zaostalo za Švédskem. S odstupem je za naprostou špičkou v podobě Nizozemska, Švýcarska a dalších bohatých států, píše autorka. V žebříčku je Česko na 13. místě s počtem 780 dosažených bodů.

Češi představují naprostou výjimku mezi postkomunistickými státy. Jen jim se povedlo změnit systém tak, že během deseti let postoupili do západoevropské skupiny. Jen o vlas je předstihli Švédové, porazili ale Španělsko i Portugalsko, Itálii a Velkou Británii. Tu, kterou polský ministr zdravotnictví Konstanty Radziwill dává Polsku za vzor,“ dodala.

Poláci si podle ní úspěch Česka uvědomují: loni si téměř 10.000 pacientů z Polska nechalo operovat šedý zákal v českých nemocnicích na náklady polského zdravotnictví, což umožňují předpisy EU v případě, kdy ve vlasti se na zákrok čeká příliš dlouho. V Polsku na operaci čeká půl milionu lidí, v průměru dva roky, v opolském vojvodství 3,5 roku. Soukromá operace stojí několik tisíc zlotých, zatímco v Česku to zvládnou i za méně.